Zielona herbata i jej niezwykłe właściwości są znane od wieków. Nie bez powodu napar z zielonej herbaty uważa się za jeden z najzdrowszych napojów na świecie. Herbaty zielone zyskały największą popularność jako środek na odchudzanie i oczyszczenie organizmu. Ale to nie wszystko - ten wyjątkowy napój ma wiele prozdrowotnych właściwości, a jego walory smakowe zyskały uznanie wielbicieli herbaty na całym świecie.
Herbata pochodzi z Chin, a jej zielona odmiana zawojowała już cały świat, zyskując wielu zwolenników ze względu na swój smak i działanie. Dlaczego ten niezwykły napój powinien zagościć w Twoim menu? Jakie właściwości ma herbata zielona? Jak ją pić, żeby w pełni wykorzystać moc jej działania?
Czerne i zielony herbaty różnią się czymś więcej niż tylko smakiem. Zielona herbata ma lżejszy, delikatniejszy smak, jeśli tylko została dobrze przygotowana. Herbatę zieloną możemy odróżnić od czarnej również po sposobie produkcji, mimo że powstają one często z tych samych liści. W przypadku herbat zielonych susz jest przetwarzany szybko po zerwaniu liści, dzięki czemu herbata zachowuje naturalny aromat i pełnię składników odżywczych. Nie dochodzi tu do fermentacji, dzięki czemu uznaje się, że zachowuje większą część prozdrowotnych właściwości. Zebrane liście poddaje się działaniu wysokiej temperatury. Z kolei herbata czarna powstaje dłużej, liście krzewu herbacianego są poddane suszeniu i fermentacji. Dzięki temu czarna herbata ma wyrazisty smak i głębszy aromat, niż herbata zielona.
Zarówno czarna, jak i zielona herbata zawierają polifenole, czyli przeciwutleniacze, które działają przeciwko wolnym rodnikom. Herbata ma korzystny wpływ na układ krążenia, poprawia przemianę materii, pobudza, zwalcza problem nieświeżego oddechu i nie tylko. Działanie tych dwóch herbat jest podobne.
Zielone herbata pobudza czy uspokaja? W przypadku herbat zielonych możemy uzyska zarówno efekt pobudzenia, jak i wyciszenia i relaksu. Napar z liści zielonej herbaty zawiera teinę i garbniki, dzięki czemu jest dobrą alternatywą dla porannej kawy - pobudza i zwiększa koncentrację. Jednocześnie herbata zielona może działać wyciszająco. Jak to możliwe? Wszystko zależy od sposobu parzenia herbaty. Krótko parzona zielona herbata będzie działała pobudzająco na organizm (przy pierwszym parzeniu), z kolei jeżeli wydłużmy czas zaparzania naparu, podziała on uspokajająco, a dodatkowo zmieni nieco smak.
Tradycyjny sposób parzenia zielonej herbaty liściastej polega na zalaniu suszonych liści przegotowaną, wystudzoną wodą o temperaturze od 70 do 80 stopni Celsjusza. W ten sposób wydobędziemy z herbaty zielonej pełnię jej smaku oraz dobroczynnych właściwości zdrowotnych. Po 3-4 minutach pora na usunięcie listków z naparu - można odlać go do filiżanki lub kubka. Jeśli pozostawimy liście w wodzie na dłużej, herbata nabierze bardziej gorzkiego smaku. Herbatę można zaparzyć ponownie ok. trzy razy. Wystarczy ponownie umieścić porcję liści w naczyniu i zalać je gorącą wodą.
Prostszą metodę parzenia zapewniają nam herbaty zielone w saszetkach, które umożliwiają szybkie i proste zaparzanie herbaty w podróży, w pracy czy wtedy, kiedy zależy nam na szybkim uzyskaniu pożądanego naparu. Wysokiej jakości listki zielonych herbat ekspresowych są zapakowane w wygodną saszetkę, dzięki czemu nie musisz ręcznie usuwać ich z wody. W ofercie BiFix znajdziesz też kompozycje herbat zielonych w saszetkach o wzbogaconym smaku z dodatkiem owoców i ziół.
Ciekawą propozycją dla osób preferujących słodkie, owocowe smaki i aromaty są herbaty zielone z dodatkami. Taki napar to kompozycja zielonej herbaty z dodatkiem suszonych owoców. Sklep BiFix oferuje owocowe herbaty zielone z opuncją figową, cytryną, guaraną i marakują, pigwą, żeń-szeniem i granatem, imbirem i cytryną, pomarańczą i pomelo, truskawką lub żurawiną. Tak skomponowana mieszanka herbaty i owoców jest polecana dla miłośników owocowego napoju o delikatnym smaku. Dodatek pomarańczy, truskawki czy żurawiny wzbogaca doznania smakowe i sprawdzi się, jeśli chcesz skorzystać z właściwości zielonej herbaty, ale nie przepadasz za jej smakiem.